Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ministr zemědělství chce povolit lov firmám

21. 4. 2013

 

facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services11Konec myslivců v Čechách? Ministr zemědělství chce povolit lov firmám a pro

Miliardové škody, které v Česku páchají divoká prasata, podle týdeníku Ekonom rozhýbaly ministerstvo zemědělství. Na obzoru jsou "myslivecké" firmy a profesionální lovci. Přežijí plánované změny čeští myslivci? Ptejte se v on-line rozhovoru zástupců obou znepřátelených stran.
Miliardové škody, které v Česku páchají divoká prasata, proti sobě postavily myslivce a soukromé zemědělce.

Divočáků v Česku žije kolem 400 tisíc a Agrární komora odhaduje, že jen loni na rozdupaných a „sežraných“ polích připravili zemědělce nejméně o jednu miliardu korun. Rok od roku rostoucí škody napáchané přemnoženou zvěří přirozeně staví sedláky proti myslivcům, kteří zvířata včetně divokých prasat v zimě přikrmují.

Nejradikálnější je Asociace soukromého zemědělství, podle jejíhož předsedy Josefa Stehlíka je tato situace dalším důvodem pro přechod od přežívajícího spolkového myslivectví ke komerčnímu modelu založenému na byznysu mezi vlastníky či nájemci pozemků, specializovanými správcovskými agenturami a profesionálními lovci. Prvním krokem k posunu tímto směrem je úsilí soukromých zemědělců posílit v honitbách vliv nájemců, kteří hospodaří na zhruba 70 procentech půdy. Zajistit to má novela mysliveckého zákona připravovaná resortem zemědělství.

Myslivci organizovaní v Českomoravské myslivecké jednotě jsou proti a mobilizují síly. Spoléhají se na to, že dříve než se novelu podaří v parlamentu prosadit, přijdou volby a nová vláda od takového záměru ustoupí. Pokud podle experta myslivecké jednoty Luďka Králíčka začnou o lovu rozhodovat lidé, kteří drží zemědělské pozemky, tak zvířata z volné přírody zmizí. Dodává, že si zemědělci za problémy částečně mohou sami, protože dávají přednost pěstování kukuřice a řepky a navíc na rozsáhlých polích. Ty především divočákům poskytují nejen snadnou obživu, ale i úkryt.

Předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík a expert na zvěř z Českomoravské myslivecké jednoty Luďěk Králíček se nepřímo utkají v unikátním on-line "dvojrozhovoru" týdeníku Ekonom, kde budou odpovídat na otázky čtenářů - v pátek od 15:30. A dotaz položí i sobě navzájem.

- Pokud vás zajímají argumenty soukromých zemědělců, ptejte se v on-line rozhovoru Předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka. Zde mu můžete položit otázku.

- Pokud vás zajímají argumenty myslivců, ptejte se v on-line rozhovoru experta na zvěř z Českomoravské myslivecké jednoty Luďka Králíčka. Zde mu můžete položit otázku.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA